Brand-Name Groceries


While a 9-ounce box of Rice Krispies costs $4.79 at one New York City grocery store, its 12-ounce generic brethren costs only $1.99, with an identical list of ingredients.

And a $2 or $3 price difference can add up.

You could save at least $50 to $75 a month if you’re spending $500 to $600 a month on groceries for your family.

« Previous page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Next page »

MORE FROM HIP-HOP WIRED